Kdy na vousy olej a kdy balzám?

Aby byly vousy zdravé, příjemnější na dotyk a rychleji rostly, musí se o ně náležitě pečovat. Respektive používat správné přípravky: oleje a balzámy. Počkat – tak oleje, nebo balzámy? Měli byste si pořídit jedno, druhé, případně je střídat? Pokud vám rozdíl mezi olejem a balzámem na vousy není jasný, jste tu správně.

Na první pohled jsou téměř identické. A mají stejné poslání – hydratovat a dodat potřebné živiny pokožce pod vousy. Přesto jsou mezi nimi určité rozdíly. Následující charakteristika by vám měla usnadnit rozhodování, ale držet se jí nemusíte. Někdy je lepší vyzkoušet obojí a udělat si vlastní názor. Někteří vousáči preferují olej i navzdory tomu, že je pro jejich vousy lepší balzám. A naopak.

Pro jaký typ vousů je vhodný olej?

Oleje na vousy je jasnou volbou pro majitele kratšího až středního vousu, ale často ho zpočátku používají i muži, kteří touží po delším plnovousu. Ve stádiu tzv. baby beard (velmi krátký plnovous) je praktičtější než balzám, protože se rychleji vstřebává. Hodí se jak pro normální, tak mastnější pokožku. Rozhodnete-li se olej používat i v případě delšího vousu, bude se vám ho lépe nanášet pomocí kartáče.

Pro jaký typ vousů je vhodný balzám?

Zřejmě tušíte, že balzám na vousy je vhodný pro středně dlouhé a delší vousy. Oproti olejíčku totiž dokáže zkrotit i velmi neposedné vousy bez nutnosti aplikace dalšího přípravku. Efekt je téměř srovnatelný s voskem – vyjma extrémně neposlušných vousů. Rozhodně by ho měli vyzkoušet majitelé sušší pokožky – ve srovnání s olejem totiž balzám vyživuje pokožku podstatně déle. Vytváří na ní ochranný film, který pleť chrání (což přijde vhod především v zimě).

Resumé? Rozdíl mezi olejem a balzámem znáte, co si vyberete, je otázkou vašich preferencí. Zřejmě bude nejlepší, když „prubnete“ obojí a porovnáte jejich vlastnosti na vlastní kůži.